Orientarea cu busola

Orientarea cu busola

Mesajde irulan » 13 Ian 2010, 22:41

Citeam articolul acesta care mi s-a parut foarte interesant http://aest.ro/index.php?option=com_con ... &Itemid=27 si ma intrebam daca la noi se organizeaza concursuri de orientare de amploare.

Si mai mult decat atat sunt curioasa daca se foloseste acest tip de orientare in afara unui concurs. Cu atatea trasee marcate probabil ca nu prea mai este nevoie. Si nu stiu cati oameni se aventureaza de dragul aventurii :D pe trasee nemarcate. Singurul pe care il stiu eu si care face o meserie din asta este Bear Grills cel care are emisiunea Ultimate Survivor pe Discovery. El chiar este super tare si ai o gramada de chestii de invatat uitandu-te la emisiunea aia.
Ce nu te ucide te face mai puternic.
irulan

Re: Orientarea cu busola

Mesajde Florin » 14 Ian 2010, 12:24

Orientarea cu busola si cu harta nu e foarte grea, dar ai nevoie de exercitiu. Se foloseste si la noi aceasta tehnica, la club, cand facem creasta Godeanului, pentru ca marcaje nu prea exista pe acolo, si de cele mai multe ori e si ceata.
Emisiunea de care zici nu e singura de acest gen, mai e si Ray Mears (cred ca asa se scrie) care face o emisiune similara, dar dusa mai la extrem. Tehnicile de orientare le poti gasi in aproape orice carte de topografie-cartografie. Una din ele este cu ceasul cu limbi si soare (doar in emisfera nordica valabila), carul mare si steaua polara (tot in emisfera noastra) fazele si pozitiile lunii pe bolta cereasca. mai sunt si altele, unele sunt specifice anumitor zone (diferite vanturi locale, care indica o anumita directie, etc.)
Decat sa invat un an si sa ma distrez o vara, mai bine ma distrez un an si invat o vara.
Banii vorbesc……. dar ai mei spun un singur lucru: la revedere!
“80% din succes inseamna sa te dai mare.” Woody Alen
Florin

Mesajde irulan » 14 Ian 2010, 14:55

Da, Ray Mears. L-am gasit pe YouTube: http://www.youtube.com/watch?v=GvRR5MTBBQI E chiar interesant. O sa verific daca se mai difuzeaza emisiunea pe undeva.
Ce nu te ucide te face mai puternic.
irulan

Mesajde Florin » 15 Ian 2010, 13:35

intr-un timp era tot la Discovery, daca nu ma insel. emisiunea se numea tehnici de supravietuire.
Decat sa invat un an si sa ma distrez o vara, mai bine ma distrez un an si invat o vara.
Banii vorbesc……. dar ai mei spun un singur lucru: la revedere!
“80% din succes inseamna sa te dai mare.” Woody Alen
Florin

Mesajde Minora » 16 Ian 2010, 23:00

ASA e in Godeanu ai portiuni in care fara busola(pe care sa si stii sa o citesti)este terminat.
Minora

Înapoi la Orientare