In filme

Cea mai mare spaima a muntomanilor.

In filme

Mesajde irulan » 13 Ian 2010, 22:50

Singurele avalanse pe care le-am vazut au fost in filme.
Chiar de curand am revazut filmul Vertical Limit care mi s-a parut foarte tare. M-a tinut in tensiune pana la sfarsit.
Pentru cei care nu l-au vazut este vorba despre trei oameni care incercau sa cucereasca K2 al doilea mare varf dupa Everest. Au ignorat previsiunile meteorologice si nu s-au intors la timp inapoi motiv pentru care au fost luati de avalansa. Norocul lor a fost ca au picat intr-o crevasa si aveau si telefon. Doar unul s-a salvat.

Ma gandesc totusi ca filmul este putin nerealist. Nu stiu in ce masura poti supravietui atatea ore la o asa inaltime si nu stiu cati oameni sunt dispusi sa urce dupa tine sa te salveze.

Ceea ce mi se pare foarte real si foarte bine redat in film este ca oamenii pot reactiona surprinzator pe munte pentru ca presiunea psihologica ii face sa fie impulsivi si sa ia decizii gresite.
Ce nu te ucide te face mai puternic.
irulan

Re: In filme

Mesajde tazmanianul » 27 Ian 2010, 18:55

Bre Irulane pai mergi si matale mai des iarna la munte si ai sa le vezi.
Bine e sa stii sa le eviti ca altfel in cateva minute la revedere asta daca nu ai ghinionul sa te surprinda o lavina.
Astept comentarii !
tazmanianul

Re: In filme

Mesajde irulan » 01 Feb 2010, 20:56

Pai asta si intentionez sa fac. Oricum forumul nu este doar pentru experimentati nu? :)
Lavina nu poate fi evitata/prevazuta?
Ce nu te ucide te face mai puternic.
irulan

Înapoi la Avalanse